Fires i festes
,
2016
Del 29 d'abril al 8 de maig
Diferents espais
Figueres

Fires i Festes de la Santa Creu 2016

Les Fires i Festes de la Santa Creu tornen un any més amb desenes d'activitats per a tots els gustos i edats! Des del 29 d'abril fins al diumenge 8 de maig, la capital altempordanesa s'omple de vida, de música i espectacles, fires i festes i molt més! A continuació us deixem amb el programa de totes les activitats:

 

Divendres 29 d'abril

10 a 18h - Portes obertes a la Residència els Arcs
Residència els Arcs
 
17h - Dia Internacional de la Dansa a Figueres
Teatre Municipal el Jardí
 
17h - Obertura Parc d'Atraccions
Recinte firal
 
18h - Inauguració exposició 'Ramon Pichot en el record'
Museu de l’Empordà
 
18:30h - 3r Funk&Fires, de LaBlue Centre de Dansa
Exhibició de dansa urbana
Plaça de Catalunya
 
19h - Inauguració de la Mostra d’Art Floral
Casa Nouvilas (c. Nou, 78)
 
19:30h - Non Stop Revival
Encetem les festes amb Octopussy!
Envelat plaça de Catalunya
 
21h - Cicle Rebobina 'Seven' 
La Cate
 
21h - Ràdio Octopussy
Demana la teva música en directe
Envelat plaça de Catalunya
 
23h - Octopussy. La gran festa S.A.
Amb Dj's i campanades a la una de la matinada
Envelat plaça de Catalunya
 
23:30h - Vestir la Monturiola
Rambla
 
Embarraca't
 
23h - Concert 'Ressaka'
00:30h - Concert 'New York Ska Jazz Ensamble'
2h - Concert 'Esne Beltza'
 
 

Dissabte 30 d'abril

9 a 12h - Judo '17è Trofeu Memorial Albalate'
Poliesportiu municipal
 
10h / 15:30h - Trofeu Fires i Festes de la Santa Creu
Piscina climatitzada municipal
 
De 10:30 a 12h - Xerrada Lactància, cultura i ciència
Sala petita de La Cate
 
D'11 a 14h - Mostra d’activitats
Rambla Nova
 
12h - Sardanes 'Cobla Maravella'
Plaça de l’Ajuntament
 
12h - Conferència 'Projecte Simfonova', a càrrec de Marcel Gorgori
Galeria d’Art El Claustre
 
De 12 a 13h - Judo '31è Trofeu Ciutat de Figueres'
Poliesportiu municipal
 
17h - Plantada de gegants i cercavila
Amb acompanyament musical dels Ministrers de la Santa Creu
Plaça de l’Escorxador
 
17h - Dance Me Hello Fires
Rambla
 
17:30h - Ball de seguici de Figueres
Ball dels gegants de la ciutat amb acompanyament musical dels Ministrers de la Santa Creu
Plaça de l’Ajuntament
 
18h - Pregó a càrrec del Consell Ciutadà d’Infants
Plaça de l’Ajuntament
 
18:30h - Comença la Festa 'Bandarra Street Orquestra'
Plaça de l’Ajuntament
 
19:30h - Concert de Fires 'Orquestra Versatile'
Auditori Caputxins
 
19:30h - Concert 'Orquestra Maravella'
Envelat plaça de Catalunya
 
21h - Teatre 'Ser-ho o no. Per acabar amb la qüestió jueva'
Teatre Municipal el Jardí
 
23h - Ball 'Orquestra Maravella'
Envelat plaça de Catalunya
 
Caseta de la Casa Cultural d'Andalusia de l’Alt Empordà
 
21h - Inauguració
22h - Actuació dels diversos grups d’alumnes de l’entitat
23h - Concert gratuït del grup de sevillanes 'Melhaza'
 
Embarraca't
 
23h - Concert 'Cru'
00h - Concert 'Berri Txarrak'
2h - Concert 'Vacas Sagradas'
 
 
Diumenge 1 de maig
 
De 8 a 18h - Torneig 4x4 de Vòlei
Poliesportiu municipal
 
De 9 a 20h - Fires al Carrer:
 
56a Fira del Dibuix i de la Pintura, a la plaça de Catalunya
41a Fira del Col·leccionisme, a la Rambla
41a Fira del Brocanter, al carrer de Castelló
34a Fira d’Artesania, als carrers Caamaño, Monturiol i Nou i a la plaça d’Ernest Vila
34a Fira Mercat, a la pujada del Castell
31a Fira de l’Alimentació, a la Rambla
1a Fira de la Intolerància Alimentària, a la Rambla
2a Fira Fotogràfica, a la plaça de Catalunya
5a Fira Monogràfica del Vidre, a la placeta baixa de la Rambla
3a Ecofira Empordà, a la plaça del Gra
 
De 9:30 a 12h - 9a Cursa Castell de Sant Ferran - Ciutat de Figueres
Cursa popular al castell de Sant Ferran i curses infantils a l’estadi Albert Gurt
Castell de Sant Ferran / Estadi Albert Gurt
 
10h - Presentació del segell i mata-segells especials
Editats amb motiu del centenari de la col·locació de la primera pedra de l’antiga biblioteca
Parròquia de Sant Pere
 
10h - XXVI Campionat d’Escacs
Partides llampec
Plaça de l’Ajuntament
 
De 10 a 13h - Jornada de portes obertes de Tir amb Arc
Pistes exteriors del poliesportiu municipal
 
10:30h - Tennis 'Final juvenil de la III Copa de Fires de Tennis'
Pistes de tennis municipals
 
11h - Danses tradicionals 'Agrupació Mediterrània Dansa'
Plaça de Josep Pla
 
12h - Audició de sardanes 'Cobla Costa Brava'
Plaça de l’Ajuntament
 
12h - Xerrada col·loqui 'El rebost de la natura'
Envelat plaça de Catalunya
 
12h - Final de tennis 'III Copa de Fires de Tennis'
Pistes de tennis municipals
 
16h - Inauguració de l'exposició '40 anys: del Turó a la Nova Estació'
Local de l’Associació de Veïns Nova Estació-Turó Baix
 
17h - Cicle de cinema clàssic 'La ladrona, su padre y el taxista'
Sala petita de La Cate
 
17:30h - Escacs vivent
Plaça de l’Ajuntament
 
18h - Teatre infantil 'Torna Robin Hood'
La Cate
 
19h - Concert 'El somni d’en Quixot. Una trobada amb Shakespeare i Cervantes'
Teatre Municipal el Jardí
 
19h - Concert i Ball 'Orquestra Costa Brava'
Envelat plaça de Catalunya
 
Caseta de la Casa Cultural d'Andalusia de l’Alt Empordà
 
13h - Missa rociera cantada pel cor de l’entitat
14h - Dinar popular per als socis i amics
17h - Concert del cantant 'El Peseta'

 

Dilluns 2 de maig

De 7 a 14h - Mercat de fruita i verdura
Places del Gra i de Catalunya
 
De 10 a 13h - Hoquei 'Vine a provar l’hoquei sobre patins!'
Pavelló esportiu municipal
 
De 10 a 13h - Jocs d'aigua 
Pper a nens de 6 a 12 anys
Piscina climatitzada municipal
 
12h - Espectacle infantil 'Uh, quin cangueli', de la Companyia Xip Xap
Plaça de Josep Pla
 
17h - Espectacle infantil 'Indis', de la Companyia Xip Xap
Plaça de Josep Pla
 
20:30h - Cercavila nocturna
Casa Empordà (punt de sortida)
 
21h - Concert simfònic, impulsat per Euen Kleyner
Teatre Municipal el Jardí
 
23h - Ball 'Orquestra Saturno'
Envelat plaça de Catalunya
 
Caseta de la Casa Cultural d'Andalusia de l’Alt Empordà
 
21h - Actuació dels alumnes de l’entitat
23h - Actuació del grup de rumbes i sevillanes 'Ramon y sus Chicos'
 
Embarraca't
 
23h - Concert 'Caritat Humana'
00h - Concert 'Blaumut'
2h - Concert 'Julay's'
 
 

Dimarts 3 de maig

9h - Concurs de Creus de Maig
Al llarg de tot el dia, un tren turístic, amb sortida i arribada a la Rambla, recorrerà  els espais on són exposades les creus
En diversos indrets de la ciutat
 
9h - Matinal de futbol benjamí
Estadi municipal de Figueres (Vilatenim)
 
De 9 a 16h - Petanca '36è Campionat de Petanca 3a edat'
Pistes de petanca municipals
 
De 9 a 20h - 36a Fira del Llibre Vell
Plaça de Catalunya
 
10h - Concurs de Roses '66è Concurs de Roses per a aficionats'
Casa Nouvilas
 
De 10 a 13h - Partides simultànies d’escacs amb el mestre Fide Julio Javiel Alonso
Rambla
 
10:30h / 17:30h - Visita Guiada 'La Guerra Civil a Figueres, 1936-1939'
Casa Empordà (punt de sortida)
 
11h / 12h / 13h / 16h - Portes obertes 'Castell de Sant Ferran'
Castell de Sant Ferran
 
11h / 18h - Visita guiada 'Descobreix la Figueres de Dalí'
Casa Empordà (punt de sortida)
 
11h - Missa 'Ofici solemne i exaltació de la Santa Creu'
Amb la participació de la Coral Polifònica de Figueres
Església arxiprestal de Sant Pere
 
11:45h - Castells
Pilar de la Colla Castellera de Figueres caminant de la Plaça de l’Església de Sant Pere fins a la plaça de l’Ajuntament
 
12h - Espectacle infantil 'És diversió', de la Companyia País de Xauxa
 
12h - Sardanes 'Cobla Selvatana'
Plaça de l’Ajuntament
 
13h - Pregó de la Fira del Llibre Vell, a càrrec de l’escriptor Àngel Burgas
Plaça de Catalunya
 
15:30h - Bàsquet 'Torneig 3x3 de Bàsquet de Santa Creu'
Pistes exteriors del poliesportiu municipal
 
17h - Espectacle infantil 'La Banda Forània', de la Companyia Forània Teatre
Plaça de Josep Pla
 
18h - Lliurament de premis del Concurs de Creus de Maig i del Concurs de Roses
Col·legi Sant Pau
 
18h - Concert 'GIOrquestra presenta en concert Tango Piazzolla'
Teatre Municipal el Jardí
 
19h - Concert i ball 'Orquestra Selvatana'
Envelat plaça de Catalunya
 
19h - Concert 'Cants des del cor'
Sala La Cate
 
Caseta de la Casa Cultural d'Andalusia de l’Alt Empordà
 
19h - Actuació de l’escola de flamenc Fani Lucena
19:30h - Actuació de l’escola de dansa Mónica Lucena
20:15h - Actuació de l’escola de funky Step Dance
 
 

Dimecres 4 de maig

De 9 a 14h - Mercat Empordà Selecte
Plaça de l’Estació
 
11h - Dia de la Gent Gran
Homenatge i lliurament de medalles a les persones que enguany compleixen noranta anys
La Cate
 
12h - Sardanes 'Cobla Montgrins'
Plaça de l’Ajuntament
 
16:30h - Concert i ball 'Orquestra Montgrins'
Envelat plaça de Catalunya
 
18:30h - Concert de professors de l’Escola de Música
La Cate
 
20h - Concert 'Ballables del compositor Ramon Basil i Brujó (Figueres, 1873-1938) amb l’Orquestra Ciutat de Girona'
Auditori Caputxins
 
Caseta de la Casa Cultural d'Andalusia de l’Alt Empordà
 
20h - Actuació de l’escola de dansa 'Ballem Junts'
20:45h - Actuació de diverses escoles de dansa de Figueres
 
 

Dijous 5 de maig

9:15h - Festa de l'Arbre
Amb la participació dels alumnes dels centres d’ensenyament de Figueres
Parc del Bosc
 
10:30h - Matinal de jocs
Activitats físiques i esportives per a la gent gran
Poliesportiu municipal
 
19h - Taula rodona 'Invisibles, la realitat de la presó'
Saló de descans del Teatre Municipal el Jardí
 
20h - Concert 'Giovinetto'
Envelat plaça de Catalunya
 
20:30h - Schubertíada a Figueres 'Dalia Quartet'
Obres d’Eduard Toldrà i Ludwig Van Beethoven
Auditori Caputxins
 
Caseta de la Casa Cultural d'Andalusia de l’Alt Empordà
 
20:30h - Actuació de l’escola de flamenc Gabriela Martín
21:15h - Actuació de l’Estudi d’Arts Eva Mas
 
 

Divendres 6 de maig

15h - Futbol Sala
Pavelló esportiu municipal
 
17h - Espectacle infantil 'Ritmes i cançons', de la companyia El Pot Petit
Plaça de Josep Pla
 
19h - Concert 'Orquestra La Chatta'
Envelat plaça de Catalunya
 
20:30h - Encesa solidària de llantions
A benefici de l’ONG PROIDE
Plaça de l’església de Sant Pere
 
21h - Teatre 'Només per a uns quants?'
Teatre Municipal el Jardí
 
23h - Ball 'Orquestra La Chatta'
Envelat plaça de Catalunya
 
Caseta de la Casa Cultural d'Andalusia de l’Alt Empordà
 
19h - Actuació de l’escola de dansa oriental Espai Itaca
20h - Actuació de Lablue Center de Dansa
20:30h - Actuació de l’estudi Art & Dance
 
Embarraca't
 
23:30h - Concert 'Germà Negre'
1:30h - Concert 'Ebri Knight'
 
 

Dissabte 7 de maig

10 a 21h - Les Justes del rei Jaume
Mercat medieval, campaments i espectacles
Castell de Sant Ferran
 
De 10 a 14h - Celebració del 10è aniversari de l’escola Carme Guasch i Darné
Escola Carme Guasch i Darné
 
D'11 a 14h - Jugui-Jugui
Jocs per triar i jugar, amb Ap Circ, Sidecar, Circ a les Golfes i Sigues un Artista
Passeig Nou
 
11h - Partides simultànies d’escacs amb el Club d’Escacs Figueres
Passeig Nou
 
11:30h - Essència de mercat
Cuina en directe a càrrec de l’Escola d’Hostaleria de l’Alt Empordà i taller de decoració d’orquídies 
Plaça del Gra
 
12h - Espectacle infantil 'Tandarica Circus', de la Companyia Passabarret
Plaça de Josep Pla
 
12h - Sardanes ' La Principal de la Bisbal'
Plaça de l’Ajuntament
 
12h / 13h / 16:30h / 17:30h - Sessions de Maridatge
Maridatge de vins dolços DO Empordà
Saló de descans del Teatre Municipal el Jardí
 
12:30h / 18h - Justa del rei Jaume
Castell de Sant Ferran
 
16h - Trobada de gegants
Passeig Nou
 
De 17 a 19h - Jugui-Jugui
Jocs per triar i jugar, amb Ap Circ, Sidecar, Circ a les Golfes i Sigues un Artista​
Passeig Nou
 
17h - Micro-Accions per amor
En diferents espais de la ciutat
 
De 17 a 21h - Fira de degustació i venda de vins dolços
Tallers i tasts de vins dolços DO Empordà
Rambla
 
18h - Concert 'La Principal de la Bisbal' i proclamació de l’hereu i la pubilla
Envelat plaça de Catalunya
 
18h - Junts pel lleure 'La realitat del poble sahrauí'
La Cate
 
20h - Exhibició de balls tradicionals
A càrrec de l’Esbart Dansaire Figueres
Plaça de Josep Pla
 
21h - Teatre 'Panorama des del pont'
Teatre Municipal el Jardí
 
23h - Ball 'La Principal de la Bisbal'
Envelat plaça de Catalunya
 
Caseta de la Casa Cultural d'Andalusia de l’Alt Empordà
 
21h - Actuació dels alumnes de l’entitat
23:30h - Concert del reconegut grup 'Sombra y Luz'
 
Embarraca't
 
23h - Concert 'Crossing'
00:30h - Concert 'Maldita Nerea'
2:15h - Concert 'Orquestra Di-Versiones'

 

Diumenge 8 de maig
 
8h - Matinades
Carrers de Figueres
 
9h - Trobada de puntaires
Envelat plaça de Catalunya
 
De 9 a 13h - Torneig de Fires Tennis Taula
Gimnàs Institut Olivar Gran
 
De 9 a 20h - Petanca 'Open Ciutat de Figueres de Petanca'
Pistes de petanca municipals
 
De 10 a 19h - Les Justes del rei Jaume
Mercat medieval, campaments i espectacles
Castell de Sant Ferran
 
11h - Trofeu de Fires de Bàsquet Veterans
Poliesportiu municipal
 
11h - Rua infantil 'Va de contes'
Amb la participació dels alumnes de primària dels centres figuerencs
Pels carrers de la ciutat
 
12h - Diada Castellera
Castellers de Figueres, els Capgrossos de Mataró i els Castellers de Sant Pere i Sant Pau
Plaça de l’Ajuntament
 
12h - Rua de Seat 600 i vehicles antics
Pels carrers de la ciutat
 
12:30h - Justa del rei Jaume
Castell de Sant Ferran
 
17h - 69è Concurs de colles sardanistes 'Cobla La Principal d’Olot'
Plaça de Catalunya
 
17:30h - La Gran Justa del rei Jaume
Castell de Sant Ferran
 
18h - Espectacle 'Dolça tardor. 15 anys'
Teatre Municipal el Jardí
 
De 18 a 20h - Tarda d’arts de carrer
Amb les companyies Picto Facto, Ale Hop, La Tal i Siente la Cabeza.
Rambla
 
19:30h - Concert i Ball 'Orquestra Titanium'
Envelat plaça de Catalunya
 
22:30h - Castell de focs d'artifici
Castell de Sant Ferran
 
Caseta de la Casa Cultural d'Andalusia de l’Alt Empordà
 
14h - Dinar popular per a socis i amics
16:30h - Concurs de sevillanes
17:30h - Actuació dels alumnes de l’entitat
 
 
 
Exposicions
 
Ramon Pichot, un pintor de l’Empordà
Museu de l’Empordà
Inauguració: divendres 29 d’abril, 18h
 
Mostra d’Art Floral
Casa Nouvilas (c. Nou, 78)
Del 29 d’abril al 3 de maig, de 10.00 a 21.00 h
 
Un pas per la història dels gegants de Figueres
Casa Empordà
Del 30 d’abril al 8 de maig
 
Quatre rocs, un cabàs de fems i ungrapat d’or, de Jordi Mitjà
Galeria Lola Ventós (Calçada dels Monjos, 26)
Del 23 d’abril al 15 de maig
 
Mostra de cartells en commemoració del centenari del Teatre Municipal el Jardí (1916-2016)
Biblioteca Fages de Climent
Del 18 d’abril al 14 de maig
 
Bonsais
Jardins d’Enric Morera
3 de maig, d’11.00 a 20.00 h
 
Makamen Bou Miró-El Port de la Selva. Exposició de pintures
Cafè Dalicatessen (c. Sant Pere, 19)
Inauguració: dissabte 7 de maig, 19.00 h
 
Papers calats. Papiers coupés. Obres d’art per a tots els públics
Sala Oberta del Museu del Joguet de Catalunya de Figueres
Del 14 d’abril al 29 de maig
 
Marenostrum. Obres de Pilar Farrés
Vestíbul del Museu del Joguet de Catalunya de Figueres
Del 15 d’abril al 8 de maig
 
Ramon Moscardó. Pintures
Galeria d’Art El Claustre de Figueres (Rambla, 25)
Del 22 d’abril al 7 de maig
 
Francesc Guillamet. El Pirineu ensenyat als meus fills
Patronat de la Catequística
Del 30 de maig al 12 de juny
 
Exposició, tallers i jocs infantils
Casa Empordà
Del 30 d’abril al 8 de maig, tot el dia
 
40 anys: del Turó a la Nova Estació
Local de l’Associació de Veïns Nova Estació-Turó Baix (c. Empordà, 22)
Inauguració: diumenge 1 de maig, 16h
Obert els dies 1, 3, 6, 7 i 8 de maig, de 16 a 19h
 
 

Degut a la COVID-19 consulteu la web de l'organització per possibles canvis d'última hora

formulari esdevenimets agenda

Et pot interessar